120 órányi expozíció, 1200 fénykép és néhány hónap utómunka után elkészült "a" kép a tejútról néhány hétköznapi fényképezőgéppel.
Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) munkatársainak sikerült a nagyjából százezer fényév átmérőjű Tejutat egyetlen képbe sűrítenie. A Gigagalaxy Zoom project keretében ugyanis a Föld több pontján készítettek fényképeket az éjszakai égboltról, majd ezeket egyetlen 360 fokos panorámává gyúrták össze. Az eredmény egy 800 millió képpontból (0,8 gigapixel) álló bámulatos fotó lett, amely úgy mutatja a Tejútrendszert mintha szabad szemmel a Földről 360 fokban látnánk. A képek Chilében és a Kanári-szigeteken készültek tavaly augusztus és idén február között, 50mm-es objektívekkel és nagyjából 6 perces expozíciókkal. A francia Serge Brunier a képeket a "2009 a csillagászat éve" program keretén belül készítette. A most bemutatott képet egy hobbiteleszkóppal készített, és végül a La Silla Obszervatórium nagylátószögű lencséjével fotózott mű fogja követni, melyekkel az egyes műszerek képalkotási képességét lehet majd összemérni.
Maga a teljes fénykép ingyen nem hozzáférhető, de egy interaktív fotó itt elérhető, kicsinyített verziók pedig innen is letölthetők (kicsi, nagy, nagyon nagy).
Utolsó hozzászólások