A képen látható üstökösszerű képződményre (nagyobb kép) Január 6-án figyeltek fel a csillagászok. A P/2010 A2 jelű objektumot először a LINEAR kamerája érzékelte, a kutatók azonban nem tudták megmagyarázni a látottakat. Ezért néhány napja a Hubble űrteleszkópot is a jelenség megfigyelésére állították és a fenti fotót kapták.
"Az igazság az, hogy még mindig küszködünk azzal, hogy megmagyarázzuk mit is látunk," nyilatkozta Davit Jewitt a University of California munkatársa a Reutersnek. Valószínűsítik, hogy a jelenség két aszteroida nemrég bekövetkezett ütközésének eredménye. Ha ez így van "akkor ez az első eset hogy aszteroidák ütközését megfigyelhetjük, tulajdonképpen épp a kritikus pillanatban" - tette hozzá a tudós.
A jelenlegi elképzelés szerint egy, az úgynevezett Flora családba tartozó kődarab találkozott egy másik aszteroidával. Valószínüleg frontálisan egymásba csapódott a két űrszikla, egyenként akár 5km/s sebességgel (azaz nagyjából ötször gyorsabban mint egy kilőtt puskagolyó). Az esemény hatására mindkét résztvevő nagyrészt megsemmisült, csak egy központi kb 120m-es mag maradt meg. A por különleges X alakban áramlik szét a karambol helyszínéről, melyre még nem találtak magyarázatot. A hosszú csóva azonban nagy valószínüséggel a Nap sugárzása miatt alakul ki.
Az események bolygónktól mintegy 140 millió kilométerre, a Mars és a Jupiter közötti kisbolygóövben történtek. A kutatók feltételezik, hogy az aszteroidák ehhez hasonló folyamatos ütközések során morzsolják el egymást. Egyes kődarabok azonban bolygókba csapódhatnak, például szintén a Flora csoportba tartozhatott az a meteor amely a dinoszauruszok kihalását okozhatta 65 millió éve.
Forrás:
Hubblesite
Reuters
Utolsó hozzászólások