Minden egyes pont a fenti képen egy-egy távoli galaxist jelöl, egyenként milliónyi csillaggal. A pöttynyi csillagrendszerek tőlünk igen távol vannak, a Herschel űrtávcső fotója a 12 milliárd évvel ezelőtti állapotukat örökítette meg.
A Herschel egyik feladata, hogy alaposabban is megvizsgálja a fiatal világegyetem galaxisait, hogy ezzel jobban megérthessük az univerzum dinamikáját. A távoli világűrben megfigyeltek például különösen erős infravörös fényű csillaghalmazokat, melyek olyan intenzív csillagképződési csomópontok, hogy azt jelenlegi modelljeink nem magyarázzák kielégítően. A Herschel SPIRE kamerájának felvételei nagy látószögben képesek a végtelent vizsgálni, így a fenti kép elemzésével kiderült, hogy ezek a galaxisok gravitációjuknál fogva határozott csoportokba tömörülnek. Ezekben a csoportokban a galaxisok folyamatosan összeütköznek, ilyenkor hatalmas energiák szabadulnak fel, és a csillagképződés is nagyon intenzív.
Ez a kép az úgynevezett Lockman lyukban készült, ami egy közeli csillagoktól mentes kilátást biztosító nyílás a nagy medve csillagképben. Rajta keresztülnézve nagyon távoli, fiatal galaxisok vizsgálhatók. A fotó kék, zöld és vörös színekkel készült, ezek mindegyike a Herschel által megfigyelt egy-egy hullámhossztartományt jelöl. A fehér galaxisok, melyek mindhárom színben erősek sugároznak, a legbuzgóbb csillaggyárak. A vörös foltok a legidősebbek, néhány közülük több, mint 12 milliárd évvel ezelőtti csillaghalmazokat mutat.
Forrás:
ESA
Utolsó hozzászólások