Több, mint 1500 új, nagyfelbontású képet tettek elérhetővé a Mars körül keringő amerikai szondától az Arizonai egyetem munkatársai. A felvételeken még számos meghatározásra váró geológiai képződmény látható.
A Mars Reconnaissance Orbiter 2005 Augusztus 12-én emelkedett a levegőbe és közel egy év múlva érkezett meg a vörös bolygó körüli pályájára. Ebben az időben a hatodik űreszköz volt a bolygó körül (ideszámolva a felszínen lévő két marsjárót is). A szondának azonban nem kisebb feladatot szenteltek, minthogy minden eddiginél több információt szolgáltasson a Marsról a Földnek. Többek között a rendelkezésére álló radarral, spektrométerrel és kamerákkal pásztázza a felszínt, emellett pedig a légkör összetételét és az időjárás változásait is aprólékosan nyomon követi. Nem titkolt cél a szonda által küldött adatokat felhasználva a Mars-térkép pontosítása és a leendő Mars missziók leszállóhelyének megtervezése.
A szondát a Földről a kaliforniai Pasadenából irányítják, a kamera adatait pedig az arizonai Tucsonban veszik és elemzik folyamatosan, időnként pedig egy-egy csomagot nyilvánosságra hoznak. Ez történt tegnap is, amikor több, mint 1500 képet tettek elérhetővé az egyetem honlapján. A rendkívül részletgazdag felvételeken változatos tájak tűnnek fel, szélfútta dűnéktől végtelen kősivatagokon át hatalmas hegycsúcsokig. A felvételek többsége nagyjából 6 x 12km-es területeket jelenít meg, és akár egyméteres tárgyak is láthatók rajtuk. A most bemutatott képek idén április és augusztus között készültek.
A teljes képsorozat itt érhető el:
http://hirise.lpl.arizona.edu/releases/sept_09.php?page=1
Utolsó hozzászólások