Egy most megjelent tanulmány szerint azok a patkányok amelyek fiatal korukban több alkoholt fogyasztanak, később a rizikósabb helyzeteket is bevállalják. Tehát a részeges fiatalok tényleg elindulnak lefelé a lejtőn, legalábbis patkányoknál.
Az patkányok igazából nem szeretik a szeszt. A kutatóknak ezért hosszas kisérletezésbe került, mire rá tudták őket venni, hogy maguktól is fogyasszák. Mint kiderült, a siker kulcsa a zselatinnal kevert alkohol, ami amolyan koktélként a rágcsálóknak is jobban csúszik. Ebből állt rendelkezésükre a fiatal tesztalanyoknak 20 napon keresztül kifogyhatatlan mennyiség, amiből a kisérletet végző Ilene Bernstein szerint "nagyon sokszor ittak", viszont csak kis adagokat az egész nap folymán, így az állatok sohasem tűntek láthatóan részegnek - ismét bebizonyítva, hogy mennyivel okosabbak más emlősöknél akik munka után egy adagban nyakalnak hatalmas mennyiségeket.
Az így kinevelt fiatal állatokat azután egy kockázatvállalási tesztnek vetették alá. A teszt lényege, hogy az állat ketrecébe két pedált tesznek. Az egyik pedálra lépve az állat minden alkalommal egy fix mennyiségű élelmet kap (édes golyócskákat), amit jóízűen elfogyaszthat. A másik pedál sokkal több ilyen golyót szolgáltat, viszont néha egyetlen egyet sem ad. Tehát aki a második pedált választja az kockáztat: nagyobb nyereményt kaphat, viszont hoppon is maradhat. A kutatók természetesen állítani tudták a játékszabályokat, tehát néha a fix pedál, néha a rizikós adott hosszútávon több eledelt.
Ahogy a Proceedings of the National Academy of Sciences legújabb számában olvasható, mind a részeges, mind a kontroll csoport hasonló gyorsasággal sajátította el a pedálok használatát, tehát úgy tűnik hogy a bulipatkányok tanulási képessége nem romlott az italozás hatására. Az alkoholos csoport viszont három hónappal az utolsó szeszfogyasztás után rendszeresen a rizikós pedált választotta, még akkor is ha az igen rossz hatásfokkal működött. A fiatalon alkoholt fogyasztó patkányok tehát szinte mindig kockáztattak.
Az egyik lehetőség - véli Bernstein - hogy az olyan agyi területek, mint a prefrontális kortex, melynek fontos szerepe van a döntéshozatalban, még fejlődés alatt áll a tinikben, így különösen érzékeny a fiatalkori szeszfogyasztásra: "Az alkohol valamiért nagyon káros a fejlődő idegrendszer számára".
Az eredményeket máris felkapták az addikcióval foglalkozó pszichológusok, így valószínüleg nem ez volt az utolsó mámoros este a patkányoknak.
Utolsó hozzászólások