A Londoni Zoológiai Társaság munkatársai Sri Lankán sikeresen tanulmányozták a világ egyik legritkább főemlősét, a Horton-síksági karcsú lórit (Loris tardigradus nycticeboides). A karcsú lóri ezen ritka alfaját először sikerült lencsevégre kapni, miután évtizedekig kihaltnak hitték. A kutatóknak több, mint 200 órányi munkájukba került a néhány kép elkészítése, azonban így is rengeteget tudtak meg a különleges élőlény testfelépítéséről és életmódjáról.
A karcsú lórik jellemzően éjszakai állatok, napnyugta után bámulatos ügyességgel közlekednek a fákon, táplálék (főként rovarok) után kutatva. Tájékozódásukat a sötétben kifinomult érzékszerveik segítik, különösen hatalmas szemeik, de tapintásukra és hallásukra is hagyatkoznak. A Horton-síksági alfajt a rövid végtagok és hosszú szőr különíti el társaitól,a mely feltehetőleg a hűvösebb felföldi erdőségekhez való alkalmazkodás következménye.
Az alfajnak a kutatást végző zoológusok szerint mindössze száz egyede élhet, de a számítások pontatlansága miatt ez a szám jóval alacsonyabb is lehet. A Horton-síksági karcsú lóri így a világ öt legveszélyeztetettebb főemlősének egyike.
Forrás:
Zoological Society London
Origo
Kép: A Horton-síksági karcsú lóri, Copyright: C Mahanayakage, www.zsl.org
Utolsó hozzászólások