Az év végéhez közeledve megritkulnak a bejegyzések Mikronon, de azért néhányra még így is marad idő. A fenti kép például a Hubble űrtávcső egyik új felvétele, egy festői fiatal csillaghalmazt ábrázol. Az R136 nevű csoport a galaxisunk szomszédjában található Nagy Magellán-felhőben helyezkedik el, és mindössze néhány millió éves. Ez az egyik legintenzívebb csillagképződési góc galaxisunk közelében, ráadásul nagyobb, mint bármelyik a Tejútban. A csoportban látható számtalan kristálykék új csillag meglehetősen hatalmas, nem egy közülük akár százszor nagyobb Napunknál. Legtöbbjük csak rövid ideig ontja fényét és néhány millió év múlva egy-egy szupernóvaként fogja végezni, hogy anyagából ismét újabb csillagok születhessenek.
Az ifjú titánok üregeket vájnak a körülöttük lévő gázfelhőkbe, így alakulhatott ki a kép közepén látható nagyjából 50 fényév átmérőjű sötétebb folt is, ami némileg egy karácsonyfára emlékeztet.
A képet a Hubble széleslátószögű kamerája készítette az ultraibolya, látható és infravörös tartományok kombinálásával. A világoskék színek a fiatal, különösen forró csillagokat jelölik, ezekhez az oxigén zöldes, és a hidrogén vöröses árnyalatai társulnak.
Forrás:
ScienceDaily
Utolsó hozzászólások