Több hónapnyi eredménytelen próbálkozás után a NASA illetékesei bejelentették: a Marsot felderítő Spirit rover véglegesen elakadt a homokban. A szerkezetnek most fel kell készülnie a hideg marsi télre, amit előnytelen helyzete miatt nem biztos hogy át tud vészelni. Ha viszont sikerül elég melegen tartania magát néhány hónapig, akkor tavaszal folytathatja munkáját, immár egyhelyben.
Hat évnyi vándorlás után úgy tűnik, hogy a Spirit megtalálta nyughelyét a vörös bolygón. Az utóbbi nyolc hónapban ugyanis a földi irányítóközpont minden próbálkozása ellenére nem tudott kimozdulni egy homokfoltból, az eredeti elgondolás szerint 90 naposra tervezett küldetés így több évnyi kitolással érkezett most új fejezetéhez. Ez ugyanis nem a vég, a Spirit jelenlegi helyén is számos fontos mérést tud még elvégezni, feltéve ha túléli a telet.
Még 2004 január negyedikén vágott neki a robot bolygószomszédunk felderítésének, és teszi ezt azóta is. A szerkezet remekül kiállta az idő próbáját: még évek múltán is szinte minden műszere működik (kivéve kőmorzsoló fejét ami mára elkopott, valamint eltörött két kereke). Több kilométer megtétele után 2009 május elsején egy kénben gazdag terület vizsgálata közben a kemény felszín beszakadt a robot alatt, kerekei pedig néhány centivel mélyebben puha homokba kerültek. A kezdeti manőverek során a robot csak egyre mélyebbre ásta magát a talajba, így hamarosan menthetetlenül elakadt.
Ahogy arról a Mikron korábban beszámolt, a földi irányítóközpontban mindent bevetettek a hiba elhárítására, még egy másik Spiritet is építettek amit egy mesterséges homokgödörben tanulmányoztak a Földön, hiába. A Marson álló eredeti ugyanis mindössze néhány centimétert haladt az elmúlt hónapokban, és egyre csökken az esély hogy valaha is elmozdul.
A Spirit munkája ezért új fordulatot vesz, mostantól ugyanis a manőverezés helyett helyben álló munkára készítik fel. Ehhez először is túl kell élnie a téli hideget, jelenlegi pozíciójában ugyanis dél felé néz, napelemeit pedig nem tudja teljesen a fény felé fordítani mert rossz irányban áll a gödörben. A gépet úgy tervezték, hogy aktív állapotban a -40 fokot, hibernációs üzemmódban pedig akár a -67-et is elviselje. A jelenlegi becslések szerint télen mínusz negyven fok alá is eshet a hőmérséklet, így a Spirit hibernációba vonul, az irányítóközpont pedig reménykedik hogy a robotnak elég energiája lesz fűteni magát.
Amennyiben tavasszal rendben felébred, úgy újult erővel vághat majd neki a méréseknek. Jobban szemügyre veszi majd a marsi időjárást, valamint a Spirit rádiójelének precíz bemérésével mérhetőek lesznek az apró kilengések a vörös bolygó forgásában, aminek segítségével a planéta belső szerkezetéről tudhatunk meg többet.
Emellett a környezetében található köveken is van még mit vizsgálni. Ahogy John Callas a JPL rover projekt vezetője elmondta: "A terület rendelkezik a legmagasabb szulfáttartalommal amit eddig ismerünk a bolygón. Egy ilyen anyagokból álló kérgen manővereztünk, ami elég erős volt ahhoz hogy megtartsa a rovert, majd átszakadtunk rajta. Szerencsések vagyunk, hogy ez a megálló... egy jó helynek tűnik."
A fenti képen bolygókörüli pályáról látható a marsjáró. A központi világos folt a "Home Plate" elnevezésű, nagyjából 80 méter átmérőjű lapos terület. Ettől balra középen (9 óránál) látható fehér pont a Spirit szonda, amint a Trója nevű homokgödörben pihen. A képet még tavaly júniusban készítette a Mars Reconnaissance Orbiter HiRISE kamerája, a fotó a marsi nyarat mutatja a Gusev kráterben veszteglő robottal.
Utolsó hozzászólások