A középső Jurából származó pókok rendkívül épen fennmaradt kövületeit fedezték fel az észak-kínai Daohugouban. A finom hamuba ágyazott állatok lenyomata olyan pontosan fennmaradt, hogy még a lábaikat borító finom szőrök is remekül láthatóak maradtak. A leletek meglepően hasonlítanak a ma Közép-Amerikában élő Plectreuridae család tagjaira, azonban a jelenlegieknél 165 millió évvel idősebbek és a világ túlsó pontjáról kerültek elő. A kutatók szerint ez azt bizonyítja, hogy a csoport már a dinoszauruszok korában is nagyon sikeres és az egész világon elterjedt volt.
165 millió évvel ezelőtt fenyőfélék, cikászok és páfrányok között szövögethette hálóját a fent látható plecteurid pók. Valószínűleg ez korántsem lehetett ritka látvány akkoriban, a belső Mongóliából származó leletek tanulsága szerint ugyanis a csoport számos képviselője élhetett ezidőtájt a térségben.
A pókok puha váza azonban nagyon ritkán fosszilizálódik, így kivétes szerencse hogy a mostani leletek fennmaradtak az utókornak. Az élőlényeket ugyanis finom hamu borította be elpusztulásukkor, ami nem roppantotta össze testüket, hanem fokozatosan megszilárdult körülöttük. Az apró szemcsék pedig olyan pontosan megőrizték a valaha volt ízeltlábúak maradványait, hogy a kutatók mikroszkóppal is könnyedén vizsgálhatják a részleteket. Ahogy a mostani felfedezést jegyző Paul Selden (University of Kansas) sommásan megfogalmazta: "Ráközelítesz a mikroszkóppal és bingó! Ez fantasztikus."
A most leírt Eoplectreurys gertschi alapos tanulmányozás után nem sokban különbözik mai rokonaitól, amely arra utal, hogy nagyon keveset evolválódott a Jura óta. A mindössze 5mm-es lenyomat felületes szemlélő számára egyenesen egy mai póknak is tűnhet. A jelenség oka az lehet, hogy már a középidőben is hatékonyan működhettek ezek az állatok és feltehetően akkor szélesen elterjedtek voltak. A körülmények azonban napjainkban csak Costa Rica, Kuba, Mexikó és Kalifornia térségében ideálisak ezeknek az élőlényeknek, itt viszont úgy tűnik a jól bevált konstrukció manapság is remekül működik.
A felfedezést Selden kínai kollégájával, Diying Huang-gal tette közzé a Naturwissenschaften szaklapban a héten. Emellett az eset apropóján egy összefoglalót is kiadtak a Biological Reviews hasábjain amely számos remek fosszíliát mutat be és rendszerezni igyekszik a mai pókok őseiről rendelkezésre álló tudásunkat.
Utolsó hozzászólások