A Cassini űrszondának hála az utóbbi években egyre többet tudunk meg a Szaturnuszról. A műhold képei például több más mellett arról is adatokat szolgáltattak, hogy a bolygón - a Földhöz hasonlóan - intenzív sarki fény figyelhető meg. Míg azonban ezt a Földön a légkörbe jutó napszél okozza, addig a Szaturnuszon a Nap mellett a bolygóból áramló plazma is részt vesz a jelenség kialakításában.
A fenti hamisszínes kép ezt a bolygó légköre fölé akár 1000 kilométerrel is kinyúló aurorát örökíti meg. A fotó 65 egyedi felvétel kombinálásával jött létre, melyeket a Cassini készített 2008 november elsején. A képek a közeli infravörös sugárzást örökítették meg, a 2 mikronos hullámhosszt kékkel, a 3-at zölddel, az 5-öt pedig vörössel jelölve. A felvételeken látszik, hogy míg a Szaturnusz gyűrűi tiszta kék színben tűnnek fel, addig maga a bolygó az általa kisugárzott hő hatására vörösebbnek tetszik, a magas légkör pedig néhol zöldeskék árnyalatot mutat - ez a sarki fény. A felhőzet a bolygóból kiáramló hő hatására sötét sziluettekként látható.
A felvételekből egy rövid videót is összeállítottak (a tovább gombot követve látható), ezen jól megfigyelhető hogyan változik a sarki fény intenzitása a rövid szaturnuszi nap során, amely mindössze alig több mint 10 óráig tart.
Forrás:
NASA
Telegraph.co.uk
New Scientist
Kép: NASA/JPL/University of Arizona/University of Leicester, videó: http://www.telegraph.co.uk/science/science-video/8020843/Two-days-in-the-life-of-Saturns-aurora.html
Utolsó hozzászólások