Négy üstökös Napba csapódását örökítette meg a SOHO napfigyelő műhold. Az űreszköz március 12-én rögzített egy égitestet amely a csillagunkba zuhant, a további vizsgálatok pedig egy nappal előtte egy apróbb, majd egy nappal később két további üstököst mutattak végzetes pályájukon. A kődarabok valószínüleg egy nagyobb egység széthasadásából keletkezhettek.
Néggyel kevesebb üstökös maradt naprendszerünkben. A SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) napfigyelő műhold a héten megörökítette amint négy Kreutz napsúroló üstökös zuhan központi csillagunkba. Ez nem az első eset, hogy a csoport tagjai a Napba csapódjanak, a napsúroló üstökösök ugyanis - nevükhöz hűen - akár a Föld-Hold távolságnál is jobban megközelíthetik a csillagot perihéliumukon, hogy aztán ismét a naprendszer külső régiói felé induljanak. Azonban akár apróbb változások is a pályáikban végzetessé tehetik ezt az utat, ennek példáját rögzítették a műszerek március 11-13-án.
A Kreutz üstökösök feltehetően egy óriás szétdarabolódásából keletkezhettek többszáz évvel ezelőtt, nevüket az elméletet felállító Heinrich Kreutz, német csillagászról kapták. A csoport több látványos üstököst tartalmaz, ide tartozik például az utóbbi ezer év legfényesebb üstökösének tartott Ikeya-Seki, amely 1965-ben Japánban a déli napfényben is szabad szemmel is látható volt az égen.
A SOHO mostani adatainak kiértékelése során először a 12-ei testre figyeltek fel, ez volt ugyanis a legfényesebb az észleltek közül, azonban a felvételek alaposabb elemzése során előbb egy kisebb, majd végül két további apró magot azonosítottak. A fenti videón az üstökösök balra lentről közelítenek (kiemelve). Az első darab becsapódása után egy napkitörés is megfigyelhető balra fent, jobbra lent pedig a pályáján haladó Merkúr látható. A kamera magát a Napot a kép közepén kitakarja, az ugyanis túl fényes lenne a korona, illetve a közelítő égitestek megfigyeléséhez.
A SOHO az amerikai és az európai űrügynökség közös fejlesztése. 1995-ös fellövése óta végzi folyamatosan Napunk megfigyelését egy Föld-Nap közötti egyensúlyi pontból. A műhold küldetését 1998-ban meghosszabbították, és bár egy antennamotorja már nem működik, küldetését így is jelentősen túlteljesíti. Munkája során eddig több, mint 1500 üstököst fedezett fel, és jelentősen hozzájárult a napkorona dinamikájának jobb megismeréséhez. A SOHO feladatát a jövőben a múlt hónapban felbocsátott SDO (Solar Dynamics Observatory) veszi majd át.
Forrás:
Wired
Spaceweather
Utolsó hozzászólások