A 25 évvel ezelőtt megalkotott építkezős játék, a Tetris a mai napig töretlen sikernek örvend, s kanadai és amerikai kutatók most azt is kimutatták, hogy a játék nemcsak szórakoztat, de fejleszti is az agyat. A kísérlet elején MRI felvételeket készítettek a vizsgálatban részt vevő 26 kamaszlány agyáról, akik aztán három hónapon keresztül minden nap 30 percet játszottak a játékkal, majd a három hónap letelte után megismételték a felvételeket. A strukturális MRI-vel az agykéreg vastagodását tanulmányozták, a funkcionális MRI-vel pedig az agyi aktivitást.
Az eredmények azt mutatják, hogy az agykéreg bizonyos részei megvastagodtak (piros színnel az ábrán), így a bal frontális lebenyben (6-os Brodmann mező) és a bal temporális lebenyben (BA 22, 38) is.
A kutatók feltételezései szerint a 6-os mezőnek a komplex, koordinált mozgások megtervezésében van szerepe, míg a 22-es és 38-as mezők a látható, hallható, tapintható és belső ingerek koordinálásáért felelhetnek.
A funkcionális MRI az agy jobb oldali frontális és fali lebenyében - amely a kritikai gondolkodásért, érvelésért felel - mutatott fokozott agyi működést (kék színű területek).
A kutatók abban bíznak, hogy vizsgálataikat sikerül kiterjeszteni egy sokkal nagyobb mintára, hogy tanulmányozzák azt is, hogy vajon ezek a változások visszafordulnak-e akkor, ha a tesztalanyok abbahagyják a játékot, valamint arra is kíváncsiak, hogy a játék során elsajátított képességek, és az annak betudható pozitív változások az agyban vajon kihatnak-e más kognitív képességekre, például a sebesség feldolgozása vagy a térbeli gondolkodás.
MRI assessment of cortical thickness and functional activity changes in adolescent girls following three months of practice on a visual-spatial task
Richard J Haier, Sherif Karama, Leonard Leyba and Rex E Jung
BMC Research Notes 2009, 2:174
Utolsó hozzászólások