Friss adatok birtokában a NASA szakemberei újraszámolták az Apophis aszteroida pályáját, és megnyugtatóbb eredményeket kaptak: már csak négy a millióhoz az esélye annak, hogy 2036 április 13-án nekiütközzön a Földnek és elpusztítsa az emberiséget.
Maja időszámítás ide vagy oda, egyre inkább úgy tűnik, hogy 2012-ben nem lesz vége a világnak. Még rosszabb hír azonban a számos világvége jövendölőnek, hogy akár 2036 utánig is el kell viselnünk az addigra valószínüleg több, mint 8 milliárd embertársunkat. A NASA mérnökei ugyanis folyamatosan figyelik az eget esetleges Földbe csapódó aszteroidák után kutatva, és az eddigi legesélyesebb jelölt, az Apophis is úgy tűnik, hogy csak békésen elúszik majd bolygónk mellett.
A pánik még 2004-ben tört ki amikor az Apophist felfedezték. Az első számítások ugyanis 2,7% esélyt adtak annak, hogy a 350 méteres űrszikla 2029-ben a Földnek ütközik. Később módosították az időpontot 2036 április 13-ára (amely ráadásul vasárnap) mikor is a kődarab a Csendes-óceánba zuhan, a keletkező "megacunami" pedig elpusztítja az emberiséget. A pontosabb mérések aztán hivatalosan egy a 45 000-hez tették a 2036-os becsapódás esélyét.
A jelenlegi állás szerint a 2029-es Földközelbe kerülés lesz a döntő, ha ugyanis ekkor az Apophis sikeresen beletalál egy úgynevezett gravitációs kulcslyukba (amely egy néhány száz méter átmérőjű terület) akkor azzal előkészíti a becsapódását 2036-ra. Mindennek az esélye azonban az új számítások szerint 1:250 000, tehát nagyjából annyi, mint hogy a kedves olvasóba idén belecsapjon a villám (ez 1:280 000 a Amerikai Nemzeti Villámlásbiztonsági Intézet szerint).
Az ütközés egyre valószínűbb elmaradása pedig nemcsak azért jó hír, mert így a Föld megmenekül, hanem azért is, mert a közelben elhaladó aszteroida számos fontos mérés elvégzésére lehetőséget adhat. Don Yeomans, a NASA Föld Közeli Objektum Program vezetője így fogalmaz: "A finomított pályaszámítás tovább erősíti, hogy az Apophis aszteroida egy remek lehetőség érdekes kutatásokra, nem pedig valami amitől félnünk kell."
források:
NASA Asteroid Watch
NASA JPL
NASA NEO
space.com
Discovery blogs
Utolsó hozzászólások