A Dél-Afrikában most felfedezett Nephila komaci minden más pókot maga mögé utasít hatalmas méretével - legalábbis hálószövő rokonai közül. A faj nőstényei átlagosan 3,8 cm hosszú testéből tíz centinél is hosszabb lábak nyúlnak ki. Erős, méteres hálóikkal akár denevéreket és kisebb madarakat is elfognak, de főleg rovarokkal táplálkoznak. Érdekes módon a hímek mindössze ötödekkorák. A fajnak 3 példányát fedezték fel, és valószínüleg a kihalás szélén áll.
A keresztespókok családjába tartozó állatokat mindenki ismeri, szabályos kerek hálóik kertekben, parkokban gyakran láthatók. A PLoS ONE-ban most megjelent cikk szerint azonban Dél-Afrikában európai rokonaiknál lényegesen nagyobb keresztesek is élnek, mint például a most felfedezett Nephila komaci, aminek nőstényei a legnagyobb ismert hálószövő pókok.
A cikk szerint a faj nőstényei (legalábbis az a három amit ismerünk) átlagosan 3,8 cm hosszú testtel és 10 cm-es lábakkal rendelkeznek. Ez ugyan eltörpül az óriás madárpók 30 centiméteres átmérője mellett, azonban míg az a dél-amerikai mocsarakban bóklászva vadászik, addig a komaci hatalmas, akár egy méter átmérőjű hálójában terpeszkedve várja a sültgalambot, vagy bármilyen más repülő állatot. Ez legtöbbször rovarokat jelent, de denevérek és kisebb madarak is a pók áldozatául eshetnek. A ragadozó mérge ugyan emberre nem halálos, azonban harapása valószínüleg fájdalmas sebet ejt.
A feltűnő nőstényeknél a hímek jóval szerényebb megjelenésűek és lényegesen kisebbek. A nagymértékű ivari dimorfizmus remekül tanulmányozható a fajon.
A Nephila komaci egy egyedét már 1978-ban begyűjtötték, azonban akkor hibásan egy már létező fajhoz sorolták. A későbbi vizsgálatok javították a tévedést, és két expedíciót is indítottak a pókok felkutatására. Ezek azonban nem jártak sikerrel, így az akkori információk birtokában kihaltnak hitték a fajt. 2003-ban azonban egy Madagaszkárról hozott egyedet is találtak az egyik gyűjteményben, ezért a keresést a szigeten is megismételték, de harmadszorra sem találtak élő példányokat, tovább erősítve a kihalás tényét.
Végül dél-afrikai biológusok tettek pontot az ügy végére, ugyanis két nőstényt és egy hímet találtak nemrég a Tembe elefántparkban, így tisztázva, hogy a Nephila komaci egy létező faj.
A cikket publikáló és a fajt részletesen leíró Matjaž Kuntner és Jonathan Coddington mindössze egyetlen fatális hibát vétett: elfelejtettek képet közöli az állatról. Szemfülesebbek olvasóink észre is vehették, hogy a fenti fotó valójában egy közeli rokont, a Nephila inauratát ábrázolja.
Forrás:
PLoS ONE
The Great Beyond
BBC News
Utolsó hozzászólások