Egy, a Napnál majdnem százszor nagyobb csillag szabadult el a fenti képen látható Tarantula nebulában. A 30 Dor #016 kódjelű óriás 400 ezer kilométeres óránkénti sebességgel száguld el születési helyétől, ahonnan feltehetően néhány hasonlóan nagy testvére lökhette ki.
A Tarantula nebula (vagy hivatalos nevén 30 Doradus), tőlünk 170 ezer fényévnyire a aranyhal csillagképben látható. A Nagy Magellán Felhőhöz tartozó porgomolyag intenzív csillagképződés helyszíne, ennek eredményeképp pedig valódi óriások jönnek itt létre: nem egy közülük száz naptömegnél is nagyobb, így ezek a fiatal, forró csillagok igazi nehézsúlyúnak számítanak.
A mindössze 1-2 millió éves óriások egymásra is erősen hatnak, így történhetett meg, hogy a 30 Dor #016-ot parittyaszerűen kilőtték bölcsőjéből, a képen fekete körrel jelztett R136 csillagcsoportból. A csillag már nagyjából 375 fényévnyire távolodott el születési helyétől és a szaggatott nyíl irányában halad töretlenül napjainkban is.
Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) La Silla-i 2,2 méteres teleszkópjával készült képen kékkel jelölték a forró csillagokat, a hidrogént vörös, az oxigént zöld szín mutatja. A jobb alsó sarokban kinagyított kép a Hubble felvétele, ezen látszik amint a csillag sugárzása a környező porfelhőt is fénylővé teszi. Valójában a Hubble még 1995-ben, az ESO pedig 2006-ban készítette a fotókat. Az adatok kiértékelése és további vizsgáltok elvégzése után a fenti montázst a múlt héten mutatta be az Európai Űrügynökség.
Forrás:
ESA
Utolsó hozzászólások